Teknologji

Bizneset që kanë mbi 50 punonjës dhe bizneset që bëjnë xhiro vjetore mbi 10 milionë lekë duhet të vendosin kamerat e sigurisë në të gjitha ambientet e tyre brenda datës 28 dhjetor, në të kundërt do të përballen me masa administrative. Policia e Shtetit nëpërmjet një letre drejtuar bizneseve paralajmëron se pas kalimit të këtij […]

Një jaht spektakolar i inspiruar nga anijet pirate të shekullit 17 ka ardhur në një version tepër luksoz me vend për helikopterin, recepsion, pishinë dhe garazh. Anija quhet Caronte dhe është ndërtuar nga kompania italiane Lazzarini Design Studio dhe ka tre dhoma e 6 kabina. Një punonjës i kompanisë ka thënë: “Motoja jonë është të […]

Gjiganti i teknologjisë, Apple ka blerë sot kompaninë britanike Shazam për vlerën marramendëse prej 400 milion dollarë. Megjithëse shuma e saktë nuk bëhet e ditur, sipas blogut teknologjik “TechCrunch’, Apple ka paguar 300 milion paund britanik. Shazam është aplikacion që iu jep mundësinë përdoruesve të gjejnë titujt e këngëve duke dëgjuar muzikën. Apple thotë se […]