Situata e rënduar, çfarë pritet të ndodhë në orët në vijim

Prej mëngjesit të sotëm Shqipëria është përfshirë nga një valë reshjesh atmosferike, që kanë shkaktuar përmbytje dhe gjendje të rënduar në shumë prej qyteteve të vendit. Moti i keq ka vështirësuar qarkullimin në disa akse kryesore, ndërsa shumë banesa janë përmbytur, apo rrezikojnë të përmbyten në orët në vijim. Situata duket alarmante, pasi parashikimet janë […]

Continue Reading

Informacion i rëndësishëm nga Policia: Këto akse rrugore janë të pakalueshme

Policia e Shtetit ka dhënë informacion për situatën aktuale të akseve rrugore në vend. Disa akse të rëndësishme janë të pakalueshme si pasojë e përmbytjeve. Situata deri ne keto momente: Si pasoje e intensitetit te larte rreshjeve te shiut, aksi rrugor Kardhiq -Gjirokaster kalohet me veshtiresi pasi ka dale uji ne rruge tek pika e Viroit. Aksi Fushe […]

Continue Reading

Shkon 1.5 metër niveli i ujit, Forcat e Armatosura evakuojnë qytetarët e bllokuar në Kamëz

Moti i përkeqësuar ka rënduar situatën në disa vende. Gjendja paraqitet e vështirë në Valias, ku 13 persona kanë mbetur të bllokuar në mes të ujit. Niveli i ujit ka arritur në 1.5 metra. Megjithatë Forcat e Armatosura kanë mundur të evakuojnë të bllokuarit dhe punonjësit e zjarrfikëses. Mes të bllokuarve në 10 banesa ishin dhe […]

Continue Reading

10 banesa të pëmbytura, rrugë të bllokuara dhe mungesë energjie, ja situata aktuale në Shqipëri

Mbi vendin tonë ka mbizotëruar mot me reshje mesatare dhe të larta shiu, të cilat priten të intensifikohen më 30 nëntor – 2 dhjetor në gjithë territorin e vendit. Në Kryeministri është zhvilluar mbledhja e Komitetit të Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave, në nivel të Sekretarëve të Përgjithshëm, ku është diskutuar për punën e […]

Continue Reading

Vritet me tre plumba studenti shqiptar në SHBA

Një student shqiptar është ekzekutuar me tre plumba në Filadelfia të SHBA-ve. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në afërsi të Universitetit Drexel ku 21-vjeçari shqiptar ishte duke debatuar ashpër me të dashurën e tij. Në këtë moment studenti shqiptar Merlos Mukaj është qëlluar për vdekje me tre plumba në gjoks nga një kalimtar i rastit […]

Continue Reading

Bllokohet autostrada Tiranë-Durrës, devijohet qarkullimi i mjeteve

Ne autostradën Tiranë Durrës është bllokuar qarkullimi i mjeteve, pasi niveli i ujit në karrexhatë ka arritur mbi 0,75 metra Policia Rrugore ka marrë masa duke  devijuar qarkullimin e mjeteve në rrugën dytësore përballë me karburantin. Policia Rrugore ka dërguar përforcime me patrulla shtesë . Gjithashtu Policia Rrugore kërkon mirëkuptimin e drejtuesve të mjeteve dhe […]

Continue Reading