Sulm terrorist në New York,tre të plagosur nga shpërthimi, ndalohet autori

Publikuar në: 11 DHJETOR

Policia e Nju Jorkut ka ndaluar një të dyshuar lidhur me shpërthimin e mëngjesit e kësaj të hëne pranë terminalit të autobusëve “Port Authority”, në Manhattan, ku mbetën 3 të plagosur, mes tyre edhe një efektiv policie. Ai është identifikuar si Akayed Ullah, 27 vjeç, me origjinë nga Bangladeshi, dhe dyshohet se ishe i frymëzuar […]

Netanyahu: Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit prej 3000 vitesh, lexojeni në Bibël

Publikuar në: 10 DHJETOR

Kryeministri i Izraelit deklaroi se palestinezët duhet të “marrin përsipër” realitetin se Jeruzalemi është kryeqyteti i Izraelit në mënyrë që të lëvizin drejt paqes. Benjamin Netanyahu tha se Jeruzalemi ishte kryeqyteti i Izraelit për 3,000 vjet dhe nuk kishte “kurrë kryeqytetin e asnjë populli tjetër”. Deklarata vjen në mesin e një vale protestash që kanë […]

Kryeministri grek ultimatum BE-së: Korrigjoni gabimin ndaj Ballkanit

Publikuar në: 10 DHJETOR

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç sot në Beograd bisedoi me kryeministrat e Bullgarisë, Rumanisë dhe Greqisë, Bojko Borisov, Mihai Tudoze dhe Alexis Tsipras, rreth asaj se si Serbia më shpejtë të afrohet drejt Bashkimit Evropian (BE). Por edhe në projektet e infrastrukturës në lidhje me gazin dhe hekurudhat, raporton Anadolu Agency (AA).Kryeministri i Greqisë, Tsipras […]

Instituti zviceran shokon maqedonasit: Shumica e popullatës me prejardhje ilire

Publikuar në: 08 DHJETOR

Instituti zviceran i gjenetikës, IGENEA ka nxjerrë të dhëna për prejardhjen dhe origjinën e popujve në rajonin e Ballkanit. Sipas rezultateve të këtij studimi rreth 30 për qind e popullatës në Maqedoni kanë prejardhje antike. Pastaj 20 për qind janë teuton, (fise gjermane me prejardhje ilire). Shkrimet e historianëve antikë dhe atyre të Mesjetës, vërtetojnë […]

Rama në Poloni, shikoni pritjen që i bëri kryeministrja Beata Szydlo

Publikuar në: 08 DHJETOR

Kryeministri Edi Rama nga Brukseli ka shkuar në Poloni, ku është takuar me kryeministren Beata Szydlo. Shefi i qeverisë shqiptare është pritur nga homologia e tij Beata Szydlo në një ceremoni zyrtare. Gjatë një konference të përbashkët me kryeministren e Polonisë Beata Szydlo, Rama tha se Polonia është një model zhvillimi dhe transformimi. Rama: E konsiderojmë […]

Koreja bën gati raketat: Lufta e pashmangshme!

Publikuar në: 07 DHJETOR

Nga Koreja e Veriut kanë ardhur deklarata aspak të mira sa i përket paqes në botë. Një zyrtar i Ministrisë së Jashtme të Koresë së Veriut ka thënë së fundmi se lufta është bërë e pashmangshme pas “kërcënimeve nga Shtetet e Bashkuara dhe stërvitjet e mëdha ushtarake, të cilat janë duke u kryer nga SHBA-ja […]

Tsipras dhe Erdogan “hidh e prit”: Marrëdhëniet të ecin, pavarësisht problemeve

Publikuar në: 07 DHJETOR

Kryeministri grek Aleksis Tsipras dhe presidenti turk Recep Tayipp Erdogan, kanë theksuar rëndësinë e mbajtjes së kanaleve të komunikimit, pavarësisht problemeve të mprehta midis dy vendeve. “Është e rëndësishme të forcojmë kanalet e komunikimit midis Greqisë dhe Turqisë. Këtë mund ta bëjmë vetëm mbi bazën e respektit reciprok. Marrëveshja e Lozanës është guri i themelit […]

Modelet me shumë kilogramë çmendën New York-un, tulet e tyre…

Publikuar në: 07 DHJETOR

Koha është e ftohtë, por asnjëherë nuk është mjaftueshëm ftohtë për kauzën. Disa modele u zhveshën në mes të Nju Jorkut për një fushatë ndërgjegjësimi. Qëllimi është që femrat të duan trupin e tyre ashtu siç është. Pavarësisht të ftohtit, modelet u zhveshën dhe bënë një paradë në ‘Times Square’. Të pranishmit vlerësuan iniciativën e […]

Të famshmit që janë kritikuar për higjienën dhe erën e keqe (FOTO)

Publikuar në: 04 DHJETOR

Marilyn Monroe Shumë meshkuj kanë dashur ta puthin. Megjithëse ishte tejet e bukur, higjiena e saj personale ishte tmerr. Sipas yllit Clark Gable, Monroe zakonisht lëshonte gazra dhe urrente dushin, gjë që e kishte mërzitur aktorin. Sipas biografisë së Gable, të shkruar nga David Bret, “Monroe do të duhej të shqetësohej për higjienën e saj katastrofë”. […]