Përmbytjet, Maqedonia i ofron ndihmë Shqipërisë për përballimin e situatës

Publikuar në: 03 DHJETOR

SHKUP– Shqipëria vijon të përballet me një situatë të vështirë prej disa ditësh si pasojë e motit të keq që ka shkaktuar përmbytje në disa zona të vendit, kryesisht në Fier, Vlorë dhe Fushë-Krujë. Pas solidarizimit dhe gatishmërisë për ndihmë të ofruar nga Kosova, Mali i Zi dhe Serbia, së fundmi është Maqedonia shteti i […]

Pranga dy shqiptarëve në Itali, kapen me bizhuteri të vjedhura me vlerë 70 mijë euro

Publikuar në: 03 DHJETOR

Dy shtetas shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane pasi gjatë një kontrolli në banesën e tyre janë gjetur bizhuteri të vjedhura. Dy shqiptarët, 27 dhe 39 vjeç me banim në Firence kishin vjedhur bizhuteri të çmuara me vlerë totale prej 70,000 euro. Karabinierët sekuestruan ora të shtrenjta, varëse e bizhuteri të tjera si dhe mjetet […]

“Kaçkavall, kafe”, zbardhen përgjimet e bandës së gomones me 1.6 ton drogë

Publikuar në: 02 DHJETOR

Edhe pse 11 të pandehurit për gomonen me 1,6 ton kanabis kanë deklaruar se nuk kanë asnjë lidhje me drogën, përgjimet telefonike të realizuara nga shërbimet greke të ndjekjes, i rrëzojnë pretendimet e të pandehurve. Madje ata përdornin fjalë të koduara gjatë bisedave telefonike. “Ëmbëlsira”, “kaçkavalli”, “kafeja”, “çokolatinat”, janë disa nga këto fjalë që nënkuptonin […]

Evakuohen 3 familje në Sarandë, rrezikohen nga shkëputja e shkëmbit

Publikuar në: 02 DHJETOR

Tre familje në Sarandë janë evakuuar, pasi rrezikohen nga shkëputja e një shkembi. Siç shihet në këto foto, reshjet e shumta që kanë rënë dy ditët e fundit kanë gërryer tokën, çka kanë shtuar rrezikun e këtyre banorëve. Ditët e fundit vendi u përfshi nga reshje te shumta duke sjellë përmbytje ne shume zona. Lexime: […]

Rama ne Fushje Kruje, sheh nga afer situaten dramatike, u jep kurajo te evakuarve

Publikuar në: 02 DHJETOR

Kryeministri Edi Rama në orët e vona të mbrëmjes së të premtes ishte në Fushë Krujë për të parë dëmet e mëdha që janë shkaktuar nga vërshimi i lumit Erzen. Situata në Fushë Krujë gjatë ditës së sotme ka qenë dramatike dhe është dashur ndërhyrja dhe nga ajri për të evakuar disa familje nga disa […]

HARTA E RREZIKUT/ MË E KEQJA PRITET SOT NË KËTO DY QYTETE, RESHJE BORE NË VERI

Publikuar në: 02 DHJETOR

Më e keqja e përmbytjeve nuk ka kaluar ende. Instituti i Gjeoshkencës, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit në buletin e fundit për rreziqet që e presin vendin, jep të dhëna alarmante për situatën me të cilën pritet të përballet kryesisht pjesa jugore e Shqipërisë. Sipas parashikimit, edhe sot priten reshje shumë intensive, në pjesën jugore të […]

Shkon në 115-të, Madagaskari njeh shtetin e Kosovës

Publikuar në: 27 NËNTOR

Përveç punës për të përmirësuar ekonominë e brendshme në Kosovë, politika e jashtme kosovare është e përqendruar fortë edhe në drejtim të njohjeve të reja të pavarësisë. Në këtë aspket Madagasakri bëhet vendi  i 115-të që njeh zyrtarisht pavarësinë e Republikës së Kosovës. Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet […]

Merr flakë autobusi shqiptar me 30 pasagjerë në Greqi

Publikuar në: 26 NËNTOR

Një autobus i linjës Shqipëri – Greqi ka shpërthyer në flakë pak minuta më parë në shtetin helen. Ngjarja ka ndodhur në zonën e Istmos në Korinth. Raportohet se në autobus kanë qenë të paktën 30 pasagjerë. Nuk raportohet për persona të lënduar. Lexime: 30

Shpend Ahmeti rikonfirmohet si kryetar i Komunës së Prishtinës

Publikuar në: 26 NËNTOR

Shpend Ahmeti i Lëvizjes Vetëvendosje, është rikonfirmuar në krye të Komunës së Prishtinës për një tjetër mandat katërvjeçar. Fitorja e Shpend Ahmetit në garën për kryetar të Prishtinës vjen pas numërimit të votave me kusht, votave të personave me nevoja të veçanta dhe atyre me postë. Lexime: 18