Bima që parandalon rënien e flokëve, rritet edhe në Shqipëri

Publikuar në: 14 DHJETOR

Shumë nga ne e kemi kuptuar, ndoshta edhe pse e kemi vuajtur vetë, që në vjeshtë nuk bien vetëm gjethet. Rënia e flokëve në këtë periudhë është një problematikë që ata që e kanë provuar, e kuptojnë rëndësinë e saj. Por, e dini që bima me vetitë më të fuqishme për të parandaluar rënien e flokëve dhe për të stimulua rritjen […]

Lind për herë të parë fëmija pa gjini nga një burrë!

Publikuar në: 13 DHJETOR

Një burrë transgjinor ka lindur një fëmijë të shëndetshëm, pesë vite pas fëmijës së parë që e bëri kur jetonte si femër. 30-vjeçari, Kaci Sullivan nga Shtetet e Bashkuara është personi i parë në botë që ka lindur fëmijë kur jeton si mashkull dhe femër. Ai ka një fëmijë të vogël, 5-vjeçarin Grayson me ish-bashkëshortin. […]

Keni këmbë dhe duar të ftohta? Ja çfarë duhet të bëni!!!

Publikuar në: 12 DHJETOR

Problemet me qarkullim të dobët të gjakut ndodhin kur gjaku ka vështirësi për të arritur në duar, këmbë, zemër dhe organe tjera. Arsyeja për këtë është bllokimi i enëve të gjakut, kur venat dhe arteriet akumulohen me trombocite. Ekspertët paralajmërojnë se qarkullimi i keq mund të jetë shumë i rrezikshëm për shëndetin tuaj, për shkak […]

Njihuni me bimën që bën mrekulli për shëndetin tuaj

Publikuar në: 12 DHJETOR

Aloe Vera është një bime medicinale që bën mrekulli për trupin tonë. Përdorimi i saj është mjaft i rëndësishëm për trajtimin e lëkurës, dhe jo vetëm. Kjo bimë përdoret zakonisht në industritë farmaceutike dhe kozmetike. Xhel i tejdukshëm i Aloe Vera përbëhet nga rreth 96% përmbajtje uji dhe përdoret si ilaç bimor tradicional në të […]

Psikologët: Ajo që keni frikë më shumë, ajo do t’ju ndodhë

Publikuar në: 12 DHJETOR

  “Nga ajo që keni frikë më shumë, ajo do të ndodhë”. Kjo shprehet në mënyra të ndryshme në shumë vende të botës dhe shihet si një vetë mallkim që na prek në një kohë të papërcaktuar. Në një ëndërr të çuditshme, gjysha Chen humbi një dhëmb. Në ditët e mëvonshme, ajo pati shumë frikë […]

Lamtumire rrudhave, njollave dhe akneve!

Publikuar në: 11 DHJETOR

Ai e lante fytyrën me këtë dhe vajza e tij nuk mund ta besonte, sepse tashme ai dukej më i ri se ajo. Lamtumire rrudhave, njollave dhe akneve! Ekzistojne shumë faktorë që mund të shkaktojnë fillimin e rrudhave ku ndër më të shpeshtat janë ekspozimi ne diell pa mbrojtes, ndryshimet hormonale, shtatzënia ose përdorimi i […]

Nga operimi u infektua me HIV/AID

Publikuar në: 10 DHJETOR

Mentori (emri i njohur për redaksinë), është 62-vjeçar. Ai është nga qyteti i Pejës dhe tash e 21 vjet jeton me virusin HIV/AIDS. Në vitin 1995, ai e kishte kuptuar se ishte prekur me këtë virus. Atë kohë, ai e kujton kur i ishin paraqitur telashet me shëndetin dhe rënien e imunitetit. Për Radion Evropa e […]

Bima që parandalon rënien e flokëve, rritet në Shqipëri

Publikuar në: 09 DHJETOR

Mos e humbisni! Bima që parandalon rënien e flokëve, rritet në Shqipëri. Shumë nga ne e kemi kuptuar, ndoshta edhe pse e kemi vuajtur vetë, që në vjeshtë nuk bien vetëm gjethet. Rënia e flokëve në këtë periudhë është një problematikë që ata që e kanë provuar, e kuptojnë rëndësinë e saj. Bima me vetitë […]

UNICEF: Ndotja e ajrit dëmton trurin e fëmijëve

Publikuar në: 08 DHJETOR

Shtatëmbëdhjetë milionë fëmijë nën moshën një vjeç thithin ajër toksik, që rrezikon zhvillimin e trurit të tyre, tha Agjencia për Fëmijë e Kombeve të Bashkuara – UNICEF. Fëmijët në Afrikën e Jugut janë të prekur më së keqi; mbi 12 milionë jetojnë në zona ku ndotja është gjashtë herë më e lartë se nivelet e […]

Finlandë, fëmijët flënë në kuti kartoni: kur ta mësoni përse do ta blini një edhe ju!

Publikuar në: 07 DHJETOR

Edhe përsa i përket amësisë, ka mendime të ndryshme, shpesh për shkak të traditave të çdo vendi. Për shembull, shumë njerëz do ta konsideronin torturuese për fëmijën e sapolindur ta vini për të fjetur në një kuti kartoni, por në Finlandë kjo është një traditë që ka vazhduar për më shumë se 70 vjet. Çdo […]