Apple blen Shazam për 400 milion dollarë

Publikuar në: 11 DHJETOR

Gjiganti i teknologjisë, Apple ka blerë sot kompaninë britanike Shazam për vlerën marramendëse prej 400 milion dollarë. Megjithëse shuma e saktë nuk bëhet e ditur, sipas blogut teknologjik “TechCrunch’, Apple ka paguar 300 milion paund britanik. Shazam është aplikacion që iu jep mundësinë përdoruesve të gjejnë titujt e këngëve duke dëgjuar muzikën. Apple thotë se […]

Befason teknologjia, krijohen prezervativët elektronikë

Publikuar në: 08 DHJETOR

Prezervativët janë masat mbrojtëse më të sigurta për çiftet që të parandalojë shtatzëninë dhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Askujt nuk do t’ia merrte mendja se teknologjia do surprizonte me risinë e rradhës duke krijuar prezervativë elektronikë. ‘i.Con Smart condom’ lidhet drejtpërdrejt me një aplikacion në celularin tuaj dhe zbulon të gjitha sëmundjet apo infeksionet që […]

Sateliti kinez, zbulim të papritur në studimin e “lëndës së errët”

Publikuar në: 02 DHJETOR

Shkencëtarët kinezë kanë njoftuar se kanë arritur përparim të dukshëm në studimin e “lëndës së errët”. Sateliti kinez i Eksplorimit të Grimcave të Lëndës së Errët “Wukong” ka zbuluar sinjale të papritura gjatë matjes së rrezeve kozmike me energji të lartë. Akademia kineze e Shkencave ka njoftuar se “Wukong”-u ka matur më shumë se 3.5 […]

Veprimet më argëtuese që mund të bëni me Facebook Messenger

Publikuar në: 29 NËNTOR

1.3 miliard njerëz përdorin Facebook Messenger çdo muaj, por a janë duke përfituar maksimumin prej tij? Qëkur Messenger u bë aplikacion më vete, Facebook i ka shtuar funksionalitetin në heshtje që ta bërë më të dalluar. Aplikacioni ka shumë funksione të fshehta, duke filluar nga GIF-et dhe deri te personalizimi i shkrimit. Ja disa nga […]

Ky është veprimi i parë që duhet të bëni nëse ju bie celulari në ujë

Publikuar në: 28 NËNTOR

Në qoftë se do t’ju pyesnim se cili është objekti që keni gjithmonë me vete, që kur e harroni në shtëpi, punë apo makinë është njëlloj sikur të keni harruar një pjesë të shpirtit, objekti pa të cilin jeta duket aq bosh? Përgjigjja është shumë e thjeshtë: CELULARI. Tanimë ai është bërë pjesë e pandashme […]

Teknikë e re për zhukjen plotësisht të kancerit, trajtimi nga viti i ardhshëm

Publikuar në: 27 NËNTOR

Një trajtim i ri rrënjësor e radikal i kancerit mund të testohet vitin e ardhshëm. Teknika, e frymëzuar nga pacientët që janë shëruar plotësisht nga kanceri, përdor qelizat e fuqishme që vrasin kancerin, të njerëzve që kanë sistem të fortë imunitar. Qelizat ‘neutrofile’, që janë pjesë e vijës së parë të mbrojtjes së trupit, shumëfishohen […]

Skema e PayPal për mbrojtjen e blerësve nuk i ruan nga paditë e shitësve

Publikuar në: 26 NËNTOR

Në të dy rastet PayPal kishte transferuar paratë nga shitësit tek konsumatorët. Gjykata e lartë Gjermane tha javën e kaluar se skema e mbrojtjes së PayPal për blerësit nuk i mbron konsumatorët nga paditë e shitësit edhe nëse PayPal i ka rimbursuar. Sipas skemës së PayPal, konsumatorët mund të marrin pas paratë nëse nuk kanë […]

Tani do të jemi mbinjerëzorë? Shpikja e redaktimit të ADN-së

Publikuar në: 26 NËNTOR

Shkencëtarët Rogue janë duke redaktuar gjenet e tyre në një përpjekje për ta bërë veten mbinjerëzorë. Biokimisti Josiah Zayner është bërë personi i parë i njohur që ka redaktuar ADN-në e tij me mjetin CRISPR. Ish-punëtori i NASA-s ka hequr myostatin, i cili pengon rritjen e muskujve, me teknologjinë e prerjes së gjeneve. Ai tha: […]

Hyri në histori si roboti i parë me nënshtetësi, tani Sofia dëshiron të krijojë familje

Publikuar në: 26 NËNTOR

Vetëm një muaj pasi hyri në histori duke u bërë roboti i parë në botë që ka marrë nënshtetësi, Sofia ka njoftuar se dëshiron të krijojë një familje. Roboti humanoid, i modeluar pas Audrey Hepburn, ishte duke folur gjatë një interviste këtë javë, kur tha se familja është një gjë me të vërtetë e rëndësishme. […]

Autobuzët që lëvizin me kafe!

Publikuar në: 25 NËNTOR

Në Londër janë vënë në lëvizje autobusët e parë që djegin mbeturinat e kafesë falë shpikjes së 27-vjeçarit Arthur Kay. Ky i fundit, themelues dhe president i kompanisë “Bio-Bean”, ideoi një proces përmes të cilit nxjerr nga mbeturinat e pijes më popullore në botë vaj kafeje. Më pas, vaji i kafes përzihet me dizelin e […]