Bënte “kërdinë” në qëndrat tregtare në TIRANË, kush është biondja nga Lushnja që VODHI edhe gruan e ish-zyrtarit të lartë

Megjithëse një vit më parë është dënuar nga gjykata e Tiranës me 1.6 vite burgim për vjedhjen e gruas së një ish-funksionari të lartë të Policisë së Shtetit, Rozalina Konomi nga Lushnja është arrestuar sërish, vetëm dy ditë pasi kishte dalë nga qelia.

41-vjeçarja që është kthyer në tmerrin e frekuentuesve të një qendre tregtare në Tiranë, dhe se mund të quhet gruaja kleptomane, që mendon vetëm për të vjedhur.

Viktimat e saj janë gratë, e cila shfrytëzon momente kur ato janë të pakujdesshme dhe menjëherë Konomi ndërhyn, duke i vjedhur çantat e dorës apo portofolat.

Një vit më parë viktimë e kësaj kleptomaneje është bërë bashkëshortja e ish-drejtuesit të policisë, së cilës i vodhi nga çanta një sasi lekësh.

Për këtë vjedhje Rozalina u zbulua menjëherë dhe u arrestua, duke u dënuar më pas me 2.6 vite burgim , por për shkak të gjykimit të shkurtuar ajo u dënua përfundimisht me 1.6 vite burgim.

DALJA NGA BURGU VJEDHJE SËRISH

Por pasi ka kryer dënimin në 17 nëntor 2017 Konomi ka dalë nga qelia. Vetëm dy ditë pasi kishte dalë nga burgu, Rozalina në 19 nëntor 2017 ka shkuar sërish në ambientet e qendrës tregtare dhe ka bërë goditjen e rradhës, shkruan shqiptarja.com. Më konkretisht Konomi ka vjedhur çantën e dorës dhe një telefon “Iphone 6”, teksa gruaja ka qenë duke pirë kafe, kur ka vënë re se i mungonte çanta e dorës. Ajo menjëherë ka denoncuar vjedhjen në stafin e sigurisë së qendrës të cilët në kohë rekord kanë monitoruar kamerat e sigurisë dhe kanë konstatuar gruan që kishte vjedhur çantën. Pas vëzhgimit të mirë të kamerave ka rezultuar se gruaja që kishte vjedhur çantën ishte ende në ambientet e brendshme të qendrës tregtare, dhe më konkretisht po priste në stacionin e jashtëm të autobuzit të kësaj qendre.

Rozalina Konomi qëndronte ulur në stacion kur punonjësit e sigurisë e kanë ndaluar dhe më pas kanë njoftuar policinë e rendit. Nga verifikimet ka rezultuar se gruaja kishte vetëm dy ditë që ishte liruar nga burgu.

EKSPERTIM PSIQIK

Konomi njihet nga policia si person me precedentë penale dhe se kryesisht vjedh gratë. Tashmë prokuroria e Tiranës ka kërkuar në gjykatë masën e arrestit në burg. Ndërkohë njëherësh organi i akuzsës do kërkojë dhe kryerjen e ekspertimit psikik për të, pasi dyshohet se kjo grua vuan nga mania e kleptomanisë. Konomi është arrestuar dhe dënuar shumë herë nga gjykatat e vendit dhe për këtë prokuroria kërkon kryerjen e një akti ekspertimi mjeko-ligjor. Ndërkohe rezulton se në shtator të 2015 Policia e Fierit ka arrestuar 42 vjeçaren nga Lushnja e cila vidhte çanta e celularë në disa vende të ndryshme në qytetin e Fierit. Sipas një njoftimi zyrtar, në pranga u vu Rozalina Konomi 42 vjeç, banuese në lagjen “Gafurr Muç”, në Lushnjë.

Arrestimi i saj u bë pasi gruaja nga Lushnja në tre ditë të ndryshme dhe në tre dyqane të ndryshme në Fier ka vjedhur një çantë si edhe dy aparate celularë. Për këtë veprimtari kriminale Konomi është dënuar nga gjykata e Fierit po sërish ajo ka dalë nga burgu duke vijuar të vjedhë në dyqane dhe supermarkete./Newsbomb.al

Artikuj të Tjerë