Droga Shqipëri-Siçili mbyllen hetimet për Habilajt,Tahiri

Media italiane meridionews.it, bën të ditur se është mbyllur hetimi për dosjen Habilaj, ku janë të përfshirë gjithsej 15 persona, ku disa prej tyre ende janë në kërkim. Në listën e zyrës së prokurorit të Catanias, e cila formalizon përfundimin e hetimit, nuk figuron emri i ish Ministrit të Brendshëm shqiptar, Saimir Tahiri, i dyshuar për lidhje me botën e trafikut të drogës, dhe që emri i tij përendej në dosjen “Habilaj”, shkruan Komente.com

Hetimet në Shqipëri dhe Sicili janë mbyllur zyrtarisht. Lista e autorëve të dyshuar, është e përbërë nga 15 persona. Moisi Habilaj, është emri më i njohur në listës, për shkak se ka qenë kreu i organizatës, edhe se ai është kushëri i ish-ministrit të brendshëm shqiptar Saimir Tahiri. Një lidhje gjaku e cila mund të fshehë  diçka më shumë?  Prokuroria e Krimeve të Rënda në Tiranës, po heton lidhur me lidhjet midis politikanit socialist dhe Habilajt. Thashethemet mbi llogarinë e Tahirit janë përhapur shumë në Shqipëri, por nuk kanë qenë gjë tjetër veçse fjalë goje. Rezultati i fundit, theksojn në mënyrë të pashmangshme se i referohen të kaluarës, që  nga zbulimi i ish-policit Dritan Zagani deri në përdorimin e një makine në emër të politikanit,  që grupi  Habilaj e përdorte për biznesin e tij midis Greqisë dhe Italisë.Në kapitullin e publikuar nga Gjykata e Catanias lidhur me këtë histori, e cila përfundoi me operacionin e Guardia di Finanza tetorin e kaluar, emri i Tahirit nuk është ndër ata që po hetohen. Catalania kishte ngritur disa përgjime në Shqipëri, që u publikuan nga MeridioNews, në të cilën trafikantët e supozuar ishin të lidhur me politikanin. Maridian Sulaj dhe Fatmir Minaj janë të vetmit shqiptarë që janë pjesë e njoftimit në përfundimin e hetimeve, përveç Moisi Habilajt qe ishte koka. Italianët gjithashtu luajtën një rol themelor në biznesin sicilian të grupit ballkanik. Antonino Riela, Vincenzo Spampinato dhe Angelo Busacca janë nën akuzë, raporton Komente.com

Vitet e hetimeve, ato të flakëve të verdhë, u pasuan nga përgjime, ndjekje dhe arrestime. Në tetë faqet e dokumentit që formalizon mbylljen e hetimit, rishikohet një seri e gjatë e konfiskimevesh droge. Zona e Etna e Riposto, ku hetuesit gjejnë 880 kilogram marihuanë në bordin anijes së peshkimit Fatima. Klanit shqiptar që do të udhëhiqej nga Habilaj gjithashtu merrej dhe me importimin e pushkëve Kalashnikov.

Midis emrave të dokumentit nuk është në listë Florian Habilaj, vëlla i Moisiut. E njëjta gjë vlen edhe për Sabaudian Celaj, Armando Sulaj dhe Seiti Nezar. Nezari është kapur nga policia shqiptare gjatë një kontrolli kundër drogës, ndërsa ai ishte fshehur afër qytetit bregdetar të Vlorës. Në pritje të një kërkesë të mundshme për ekstradim, e cila në këtë moment nuk ka asnjë informacion të dhënë, në qendër të vëmendjes së politikës dhe fazës gjyqësore në lidhje me ish-ministrin Tahiri. Kur kaluan 48 orë nga arrestimi i kushëririt të tij Moisi Habilaj, por për të larguar dyshimet rreth tij, Tahiri kishte zgjedhur për të treguar një dokument nga prokuroria e Catania, e cila i dha një llogari se nuk ka hetime ndaj tij. Disa ditë më vonë erdhi “dremitja” nga parlamenti, pasi kërkesa e prokurorëve të Tiranës për të vënë atë nën hetim. Megjithatë, duke iu referuar dërguesit të kërkesës për arrestim.Deri tani e cila tani i bashkohet një analizë gazetaresk i stacionit televiziv shqiptar Top Channel, në bashkëpunim me MeridioNews, i cili analizon dallimet mes dokumentin e treguar nga ish-ministri dhe atë të përdorur zakonisht nga gjykatës Catanias. Një fletë A4 lëshohet për të gjithë qytetarët që kërkojnë të dinë nëse ka hetime ndaj tyre ose jo. Me përfundimin e hetimeve paraprake të dyshuarit në listë janë edhe vëllezërit Giuseppe dhe Antonio Greco, Gianluca Passavanti, Rosario Giuliano, Massimiliano Brundo, William Patanè, Enrico Giaquinta, Carmelo Bertolini dhe Fabio Spampinato – do të kenë njëzet ditë për të paraqitur provat, prodhon dokumente ose dokumente që lidhen me hetimet e kryera nga mbrojtësit. Dhe më pas për t’iu nënshtruar marrjes në pyetje nga organet ligjzbatuese.

Artikuj të Tjerë