Kategoria: Bota

Sulm terrorist në New York,tre të plagosur nga shpërthimi, ndalohet autori

Policia e Nju Jorkut ka ndaluar një të dyshuar lidhur me shpërthimin e mëngjesit e kësaj të hëne pranë terminalit të autobusëve “Port Authority”, në Manhattan, ku mbetën 3 të plagosur, mes tyre edhe një efektiv policie. Ai është identifikuar si Akayed Ullah, 27 vjeç, me origjinë nga Bangladeshi, dhe dyshohet se ishe i frymëzuar […]

Netanyahu: Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit prej 3000 vitesh, lexojeni në Bibël

Kryeministri i Izraelit deklaroi se palestinezët duhet të “marrin përsipër” realitetin se Jeruzalemi është kryeqyteti i Izraelit në mënyrë që të lëvizin drejt paqes. Benjamin Netanyahu tha se Jeruzalemi ishte kryeqyteti i Izraelit për 3,000 vjet dhe nuk kishte “kurrë kryeqytetin e asnjë populli tjetër”. Deklarata vjen në mesin e një vale protestash që kanë […]

Kryeministri grek ultimatum BE-së: Korrigjoni gabimin ndaj Ballkanit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç sot në Beograd bisedoi me kryeministrat e Bullgarisë, Rumanisë dhe Greqisë, Bojko Borisov, Mihai Tudoze dhe Alexis Tsipras, rreth asaj se si Serbia më shpejtë të afrohet drejt Bashkimit Evropian (BE). Por edhe në projektet e infrastrukturës në lidhje me gazin dhe hekurudhat, raporton Anadolu Agency (AA).Kryeministri i Greqisë, Tsipras […]

Instituti zviceran shokon maqedonasit: Shumica e popullatës me prejardhje ilire

Instituti zviceran i gjenetikës, IGENEA ka nxjerrë të dhëna për prejardhjen dhe origjinën e popujve në rajonin e Ballkanit. Sipas rezultateve të këtij studimi rreth 30 për qind e popullatës në Maqedoni kanë prejardhje antike. Pastaj 20 për qind janë teuton, (fise gjermane me prejardhje ilire). Shkrimet e historianëve antikë dhe atyre të Mesjetës, vërtetojnë […]

Rama në Poloni, shikoni pritjen që i bëri kryeministrja Beata Szydlo

Kryeministri Edi Rama nga Brukseli ka shkuar në Poloni, ku është takuar me kryeministren Beata Szydlo. Shefi i qeverisë shqiptare është pritur nga homologia e tij Beata Szydlo në një ceremoni zyrtare. Gjatë një konference të përbashkët me kryeministren e Polonisë Beata Szydlo, Rama tha se Polonia është një model zhvillimi dhe transformimi. Rama: E konsiderojmë […]