Kategoria: Lajme

Jeton në Vlorë? Mund të ngelesh dhe pa punë…

Vlora, qyteti bregdetar, ku të gjithë të huaj e vendas, kërkojnë t’a vizitojnë dimër e verë për të eksploruar bukuritë që qyteti ofron. Ky qytet, ku është shumë bukur të jetosh nëse je turist por shumë e vështirë të mbijetosh nëse je vendas. Një qytet aq i vogël në dukje por me probleme shumë të […]

Skandali me pesticidet! Ministria pranon që methomyl është kontrabandë

Një javë pasi Top Channel denoncoi përdorimin e pesticideve të rrezikshme, apo të paregjistruar në bujqësi, ka reaguar Ministria e Bujqësisë. Reagimi erdhi vetëm për kimikatin, “Silikon Miks” për të cilin ministri Peleshi shkruante se ishte pleh, ndërsa fermerët e përdorin si pesticid dhe i kërkonte AKU-t që të mos e pengonte importin. Ministria e […]

Pseudo “Kryetari” i Bashkisë Inekzistente të qytetit të Vlorës

Pushteti të merr mendjen, të verbon, të tregon vërtet se cili je. Pushteti është ai mekanizëm, që të bën të kuptosh se cilat janë përkushtimet dhe ambiciet që ke ndaj një detyre të caktuar. Mirëpo duke e patur këtë pushtet, mund të ketë dy anë medaljesh… Jemi në qytetin bregdetar të Vlorës, ku dje, më 11 Maj […]

Vlorë, shërbimi urban skandaloz, pa stacione të mirëfillta autobusësh

A ju ka rastisur të udhëtoni me shërbimin urban të Vlorës? Me fillimin e sezonit të nxehtë të verës udhëtimi me autobus përveç amortizimit të mjeteve, ka edhe një problem shumë të madh, kohën. Autobusët ecin me “shpejtësi funerali” thonë qytetarët, të cilët ankohen edhe për mosrespektim të orareve. Jashtë kamerave, drejtuesit e urbanëve thonë […]

Fleckenstein uron shqiptarët: Rekomandim i pakushtëzuar, Shqipëria e meriton

Ndonëse nuk është bërë ende publike raporti, Knut Fleckenstein ka uruar Shqipërinë për çeljen e negociatave. Përmes një statusi në ‘Twitter’ ai ka uruar shqiptarët për rekomandimin pozitiv. Congratulations! Am very happy. Big step forward for Albania! Unconditional recommendation from the EU-commission to open the negotiations. Albania deserves it! And now we count on the […]