Kategoria: Lajme

GJIKNURI ZBULON AKSET RRUGORE QË DO TË PËRFUNDOJNË GJATË 2018-ËS

Ministri i Energjitikës dhe Industrisë deklaroi se buxheti për infrastrukturën është rritur ndjeshëm për 2018-ën. Me këtë fond, Gjiknuri tha se do të mbyllen përfundimisht të gjitha akset e nisura dhe projekte të tjara të rëndësishme, gjatë fjalës së mbajtur në takimin “Infrastruktura 2018- Dëgjesë publike për Buxhetin e ri me kompani e sipërmarrje të […]

ARRESTIMI I “PESHQËVE TË MËDHENJ”, ZYRTARI I PD: KOHA QË TË GJITHË TË KAPEN ME RRJETËN E MADHE TË DREJTËSISË

Deklarata e djeshme e ambasadorit amerikan Donald Lu lidhur me arrestimin e të gjithë atyre që ai i quajti “peshq të mëdhenj” ka sjellë reagime të shumta në politikën shqiptare. Për këtë çështje ka folur edhe ish-deputeti i Partisë Demokratike, Arben Ristani. Në një postim në rrjetet sociale Ristani shkruan se është koha që në […]

Arti shqiptar në Selanik, hapet ekspozita me piktura dhe fotografi

Me interes të veçantë është pritur në Selanik, ekspozita e profesorëve të Akademisë së Arteve të Bukura të Tiranës, Albes Fusha dhe Edmond Gjikopuli, si dhe të piktorit tashmë të njohur në Greqi, Foti Kllogjeri, që është kujdesur për zbatimin e këtij projekti në bashkëpunim me galerinë “Myro” të këtij qyteti. Në veprat e ekspozitës […]

“Financieri” i Habilajve mbetet në burg

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për atë që prokurorët e kanë përcaktuar si “financieri” i bandës së Habilajve. Kjo ishte edhe kërkesa e prokurorëve, të cilët thonë se në përgjimet e palës italiane del se Nezar Seiti komunikonte vazhdimisht me Moisi Habilajn dhe diskutonte me të për […]

Infrastruktura, Rama: Politikë agresive për sistemin e kontratave

Qeveria do të ketë një politikë agresive për sistemin e kontratave në ndërtimin e rrugëve, për “të mos lënë hapësira të pafundme për spekulime e mashtrime”, është shprehur kryeministri Edi Rama, në takimin e buxhetit për Infrastrukturën. Ai tha se kanë nisur penalizime për supervizorë dhe zyrtarë të përfshirë në dëmin ndaj buxhetit të shtetit, […]

Kryemadhi në selinë e PD-së

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka hyrë këtë të mërkurë në selinë e Partisë Demokratike. Lëvizja mbërrin në një periudhë të fortë akuzash nga ana e dy partive opozitare ndaj qeverisë, që e akuzojnë për lidhje me krimin. Të dielën, LSI zhvilloi Konventën Kombëtare të saj, që doli me një rezolutë prej 8 pikash. Në […]