Kategoria: Teknologji

Apple blen Shazam për 400 milion dollarë

Gjiganti i teknologjisë, Apple ka blerë sot kompaninë britanike Shazam për vlerën marramendëse prej 400 milion dollarë. Megjithëse shuma e saktë nuk bëhet e ditur, sipas blogut teknologjik “TechCrunch’, Apple ka paguar 300 milion paund britanik. Shazam është aplikacion që iu jep mundësinë përdoruesve të gjejnë titujt e këngëve duke dëgjuar muzikën. Apple thotë se […]

Befason teknologjia, krijohen prezervativët elektronikë

Prezervativët janë masat mbrojtëse më të sigurta për çiftet që të parandalojë shtatzëninë dhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Askujt nuk do t’ia merrte mendja se teknologjia do surprizonte me risinë e rradhës duke krijuar prezervativë elektronikë. ‘i.Con Smart condom’ lidhet drejtpërdrejt me një aplikacion në celularin tuaj dhe zbulon të gjitha sëmundjet apo infeksionet që […]

Sateliti kinez, zbulim të papritur në studimin e “lëndës së errët”

Shkencëtarët kinezë kanë njoftuar se kanë arritur përparim të dukshëm në studimin e “lëndës së errët”. Sateliti kinez i Eksplorimit të Grimcave të Lëndës së Errët “Wukong” ka zbuluar sinjale të papritura gjatë matjes së rrezeve kozmike me energji të lartë. Akademia kineze e Shkencave ka njoftuar se “Wukong”-u ka matur më shumë se 3.5 […]

Veprimet më argëtuese që mund të bëni me Facebook Messenger

1.3 miliard njerëz përdorin Facebook Messenger çdo muaj, por a janë duke përfituar maksimumin prej tij? Qëkur Messenger u bë aplikacion më vete, Facebook i ka shtuar funksionalitetin në heshtje që ta bërë më të dalluar. Aplikacioni ka shumë funksione të fshehta, duke filluar nga GIF-et dhe deri te personalizimi i shkrimit. Ja disa nga […]

Ky është veprimi i parë që duhet të bëni nëse ju bie celulari në ujë

Në qoftë se do t’ju pyesnim se cili është objekti që keni gjithmonë me vete, që kur e harroni në shtëpi, punë apo makinë është njëlloj sikur të keni harruar një pjesë të shpirtit, objekti pa të cilin jeta duket aq bosh? Përgjigjja është shumë e thjeshtë: CELULARI. Tanimë ai është bërë pjesë e pandashme […]