Kategoria: Teknologji

Londra planifikon të hedhë në treg makinat e para autonome

Makinat e para pa drejtues do të qarkullojnë në rrugët britanike deri në 2021, bëri sot të ditur Ministria e Financave ku buxheti, që pritet të prezantohet të mërkurën, parashikon investime të shumta në fushën e teknologjive të reja. Philip Hammond do të njoftojë gjithashtu gjatë prezantimit të buxhetit, ndryshime që do të mbështesin industrinë […]

Miratohet ilaçi i parë digjital

Institucioni amerikan, Administrata e Ushqimeve dhe Ilaçeve ka miratuar ilaçin e parë digjital për SHBA, i cili do të gjurmojë nëse pacienti i merr ilaçet. I quajtur Abilify MyCite, bën fjalë për një sensor që pihet i cili komunikon nëse është pirë ilaçi nga pacienti. Më pas ajo transmeton të dhënat mjekësore në një aplikacion […]

Provoni risinë e fundit të WhatsApp

WhatsApp njoftoi kohët  fundit një tipar të ri i cili ka qenë në listën e dëshirave të shumë përdoruesve. Ky opsion i ri ka të bëjë me faktin që ju mund të fshini mesazhet që keni dërguar menjëherë pasi ato janë dërguar. Në një njoftim, WhatsApp njoftoi se deri në 7 minuta pas dërgimit të […]

Bitcoin i shpëton ndarjes, anulohet projekti SegWit2X

Debate të shumta thuajse nuk bënë asgjë më mirë dhe një ndarje e bitcoin dukej e pashmangshme deri ditën e sotme. Çmimi i bitcoin u rrit me shpejtësi ditën e sotme në përgjigje të lajmeve se ca preponentë për krijimin e një versioni paralel të monedhës virtuale kanë hequr dorë nga plani i tyre. Bitcoin arriti […]

Mos e përdorni aplikacionin e makinës llogaritëse në iOS 11.1

Për shumë përdorues aplikacioni i makinës llogaritëse “Calculator” është aq i ngadaltë saqë nuk i merr të gjitha komandat. Zakonisht kanë qenë versionet madhor të iOS të cilat debutonin në Shtator shkaktarët më të mëdha të problemeve për përdoruesit.   Megjithatë problemet e përditësimit të parë madhor në iOS 11 po lënë në hije debutimin […]